Kiedy kolejny instruktor Yogi pojawił się w Naturalnym Centrum Zdrowia, zadałem standardowe pytanie: Jakiej odmiany Yogi nauczasz? Jego twarz rozpromieniła się w szerokim uśmiechu i odpowiedział pewnym głosem – żadnej. 

Tak zaczęła się nasza przygoda z Yogą propagowaną w Polsce przez byłego ambasadora Indii, jogina Chandra Mohan Bhandari. Jest on autorem książki Yoga Shakti, Body, mind and spirit, wydanej w kilku językach, w tym po polsku. Naucza klasycznej Yogi, której praktykę zaczyna zwykle słowami modlitwy jogina:

 

 

Modlitwa uniwersalna

O czcigodny Panie Łaski i Miłości!

Pozdrawiamy Cię i kłaniamy się Tobie,

Ty jesteś wszechobecny, Wszechpotężny i Wszechwiedzący.

Ty jesteś Istnieniem, Wiedzą i Szczęściem Absolutnym.

Ty mieszkasz w każdym stworzeniu.

Daj nam zrozumienie serca, właściwy wgląd,

wyważony umysł, wiarę, oddanie i mądrość.

Daj nam wewnętrzną siłę duchową,

byśmy mogli się oprzeć pokusom i kontrolować umysł.

Uwolnij nas od egoizmu, żądzy, chciwości, nienawiści, gniewu i zazdrości.

Napełnij nasze serca boskimi cnotami.

Pozwól nam widzieć Ciebie we wszystkich imionach i formach.

Pozwól nam zawsze pamiętać o Tobie.

Pozwól nam zawsze opiewać Twoją chwałę.

Niech Twoje imię będzie zawsze na naszych ustach.

Pozwól nam zamieszkać w Tobie na wieki.

(Swami Sivananda)

 

Chandra Mohan Bhandari ujął mnie swoją skromnością i oddaniu sprawie, czyli rozpowszechnianiu wartości, które prowadzą do powszechnego pokoju i harmonii. Harmonia na trzech podstawowych poziomach ludzkiego istnienia jest podstawą dobrego stanu zdrowia człowieka jako całości. Praktykując klasyczną Yogę, jesteśmy wolni od mody, trendów, sztucznego podziału na lepsze i gorsze metody rozwoju osobistego do którego stworzona jest Yoga. Jest to Yoga bazująca na czystej odartej z ozdobników praktyce, pochodzącej prosto z oryginalnej wiedzy Wedyjskiej. C.M. Bhanduri podkreślał, że mimo dużego doświadczenia w praktyce i mimo głębokiej wiedzy, jego nauka oddaje ułamek starożytnej mądrości. Jednak dobrze zasiane ziarno, wzejdzie i samo rozwinie się najkorzystniej jak to jest dla niego możliwe. Jego uczniowe dowiadują się, że Yoga pomaga stworzyć zrównoważonych ludzi, którzy dzięki swoim cnotom będą mieli wpływ na kreację zamieszkującej Ziemię cywilizacji w ten sposób, aby była ona lepszym niż obecnie miejscem do życia.

Zapraszamy do praktykowania Yogi w jej łatwej, zrozumiałej, surowej i pełnej naturalnego wdzięku formie. Yoga pomaga rozwinąć noszony w każdym z nas potencjał intelektualny i fizyczny, wsparty wartościami pochodzącymi z poziomu duszy. Systematyczna praktyka Yogi, pozwala zintegrować umysł z sercem i ciałem. Prowadzi do do stanu, w którym podejmowanie codziennych decyzji jest znacznie łatwiejsze a wiara w siebie umacnia się poprzez doświadczenie osiągania wyznaczonych celów.

  • Zajęcia odbywają się w małej, kameralnej grupie.
  • Na miejscu są maty do jogi i poduszki do medytacji. Można przynieść własną matę.
  • Ćwiczymy na boso, w swobodnych jasnych i czystych strojach z naturalnych tkanin.
  • Nie jemy 2 godziny przed praktyką.
  • Poinformuj o ewentualnych problemach zdrowotnych, czy też ciąży i menstruacji (pozwoli to na odpowiednie zmodyfikowanie pozycji ciała i oddechu)

 

Plan zajęć

Zajęcia są w sali 127 na I piętrze

Czwartek

19.00-20.30

Prowadzi