TRE® – (Tension & Trauma Releasing Exercises)

TRE® – (Tension & Trauma Releasing Exercises)
Nowinki

TRE® jest metodą, która jak wiele naprawdę skutecznych i prostych terapii narodziła się z życiowych doświadczeń osoby dotkniętej określoną dolegliwością. Tą osobą jest dr David Berceli, który jako żołnierz doznał poważnego uszkodzenia ciała, w tym nogi, której nikt nie potrafił skutecznie zrehabilitować. David Berceli wziął sprawy w swoje ręce i po kilku latach poszukiwań, zdobywania wiedzy teoretycznej i praktyki w zakresie funkcjonowania układu ruchu ludzkiego ciała pomógł sobie, przywracając pełną władzę w nodze. Przy okazji, pozbył się innych, wcześniej nabytych ograniczeń i napięć w całym ciele. Zauważył, że człowiek, uwalnia stres podobnie jak to jest w świecie zwierząt. Chodzi o zachowanie podczas doznania silnego stresu. Zwierzęta, po silnym stresie natychmiast odreagowują w sposób fizyczny np. silnym drżeniem ciała, którego nie próbują stłumić. Człowiek przeciwnie, robi wszystko aby nie dać znać po sobie, że jest w szoku po doznaniu silnego stresu. Tłumi drżenia ciała, spazmy i płacz. Tak też było w przypadku Davida Berceli, który miał w swoim ciele nagromadzone, liczne napięcia wywołane stresem pourazowym oraz traumą wojenną. Konwencjonalna terapia nie mogła mu pomóc. Lekarze i rehabilitanci rozkładali bezradnie ramiona i twierdzili, że więcej nic się nie da zrobić. Jednak uparty pacjent pozbył się dolegliwości a teraz rozpowszechnia na całym świecie tę wspaniałą choć niezwykle prostą metodę uwalniania stresu i powrotu do zdrowia fizycznego i równowagi emocjonalnej. Metoda polega na uruchomieniu w ciele, za pomocą sekwencji ćwiczeń, wibracji neurogenicznych umożliwiających uwolnienie się od stresu i traumy. Stosowanie TRE® przywraca ciało do naturalnej równowagi, w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) pracują w harmonii.

Kiedy czujemy zagrożenie, najpierw napinamy mięśnie w pasie miednicy i dołu brzucha oraz mięśnie przywodzące  od strony wewnętrznej ud. Zupełnie jak to ma miejsce w chwili, kiedy sprinterzy startują do biegu czy żołnierz w chwili kiedy spina się do uniku podczas walki. To naturalny, instynktowny odruch. Dzieje się tak za każdym razem w sytuacji nagłego zagrożenia. po każdym takim zdarzeniu, w naszym ciele pozostają mikro napięcia, które z biegiem czasu kumulują się. Niektórzy odczuwają to jako drżenie dłoni, ud, łydek kiedy wykonują drobny nawet wysiłek zmuszający ciało do lekkiego napięcia. Wtedy to jest odczuwalne. W ciele zapisana jest każda stresująca nas emocja. Doktor David Berceli uważa, że odblokowując strefę miednicy i dołu brzucha, rozpoczynamy proces samoistnego odblokowania w pozostałych częściach ciała.

Odprężając ciało wpływamy na stan naszej psychiki. Osoba, która jest rozluźniona na poziomie układu ruchu, odczuwa spokój i harmonię. Jest bardziej opanowana i zdolna do koncentracji na swoich zawodowych i prywatnych celach. Jest bardziej odporna na wszelkie sezonowe choroby.

Wyjątkowa skuteczność ćwiczeń TRE® polega na tym, że  uwalnianie napięć odbywa się w takim tempie, jakie ciało jest w stanie zintegrować a w miarę uwalniania wzorców napięciowych. Sekwencji ćwiczeń można nauczyć się po 2-3 spotkaniach grupowych a potem można ćwiczyć w domu, przychodząc na zajęcia TRE aby trener mógł dokonać koniecznych korekt techniki lub pomóc w ocenie postępów procesu.

Zestaw ćwiczeń składający się na technikę uwalniania napięć metodą TRE, składa się z kilku ćwiczeń w pozycji pionowej oraz specyficznego ułożenia ciała w pozycji poziomej, na macie. Osoba ćwicząca, w pewnym momencie doznaje samoistnych drżeń mięśni w strefie ud i miednicy, które rozlewają się potem po całym ciele. To jest naturalny sposób w jaki nasze ciało uwalnia nagromadzony stres. Jest to bezpieczne, zgodne z naturą i niezwykle skuteczne. Kiedy po raz pierwszy sam doświadczyłem tej techniki, byłem niezmiernie zdziwiony jak dużo napięć uwolniło się z mego ciała. Bezpośrednio po ćwiczeniach czułem solidne zmęczenie w ciele. Jednak podczas 20 minutowego relaksu, którym kończy się każde spotkanie TRE, zmęczenie ustąpiło przyjemnemu odczuciu ulgi i spokoju w całym ciele. Gorąco polecam!