Wytańczając Język Ciała

PRAKTYKA ŚWIADOMEGO RUCHU wg Laban Bartenieff

Będziemy się różnorodnie, świadomie, ale i spontanicznie poruszać, odkrywając, co służy każdej osobie na poziomie ciała, emocji i relacji. Będziemy szukać nowych ruchów zgodnych z intencją i naturalnym przepływem. Stworzymy okazję do zatańczenia z każdym tematem, który przyjdzie i na który będzie można spojrzeć z innej perspektywy, „myśląc” bez wysiłku. Będziemy się otwierać na bogactwo odkryć związanych z rożnymi aspektami ruchu. Poznamy m.in. ruchowe wzorce rozwojowe, zatańczymy w swojej osobistej przestrzeni i przestrzeni innych osób, poznamy cechy ruchu i tematy obecne i w samym ruchu i w życiu i poodkrywamy związek między nimi. Zapraszam te osoby, które już brały udział, ale i te dla których przygoda z językiem ruchu, z praktyką Laban Bartenieff to coś nowego.

 

DLA KOGO

Zapraszam wszystkich, którzy ciekawią się połączeniem ruchu, emocji, myśli i chcą poznawać „język ruchu” zapoczątkowany przez Labana. Dla siebie lub dla własnego rozwoju zawodowego. Zapraszam te osoby, które już brały udział w podobnej praktyce ruchu. I te dla których jest to nowy temat. Te osoby zapraszam do kontaktu telefonicznego i spotkania przed udziałem w grupie.Praktykowanie ruchu Laban Bartenieff pozwala poznać tzw indywidualny podpis ruchowy i poszerzyć rozumienie siebie o perspektywę tego, co wyraża się poprzez ciało, a także zdobyć konkretną i praktyczną wiedzę o ruchu.

KAŻDE ZAJĘCIA OBEJMUJĄ:

– przyjemną, naturalną rozgrzewkę na bazie Bartenieff Fundamentals

– doświadczenie wybranej kategorii ruchu w ujęciu Labana

– doświadczenie ruchu i uważne świadkowanie drugiej osobie

– będziemy bawić się zarówno z improwizacją jak i ze strukturą fraz

Program Grupy Laban Bartenieff Movement System jest objęty przedmiotem praw autorskich. Uczestnicy otrzymują w trakcie zajęć materiały warsztatowe do własnego wykorzystania w celach zawodowych. Wydawane są Zaświadczenia o udziale w Grupie wraz z ilością godzin i opisaniem zawartości merytorycznej Programu.

PODCZAS 15 SPOTKAŃ POZNAMY I PORUSZYMY TEMATY:

Zasady naturalnego ruchu wg techniki Bartenieff, ruchowe wzorce rozwojowe, przestrzeń osobista i ogólna, dynamiczne jakości ruchu, kształt i jego jakości w budowaniu relacji, tematy obecne w ruchu i w życiu, pogłębienie rozumienia własnych preferencji i praca z intencją.

Czym jest i co umożliwia kompleksowe podejście Laban Bartenieff:

  • Umożliwia pracę łączącą życiowe obszary: ciało, emocje, umysł i bycie w relacjach.
  • Pozwala poznać tzw. Podpis/portret ruchowy, nawyki i siebie w różnych sytuacjach;
  • Stwarza możliwość doświadczenia i uświadomienia sobie tego, jakie sytuacje powtarzamy w życiu. Pomaga je zrozumieć, przemienić, uwolnić się z nich lub wybrać, co chciałoby się wzmocnić, a co zmienić.

To praktyka, w której zmiany szuka się poprzez ciało, by wyjść ze znanych schematów myślowych. Dzięki ciału można zyskać dostęp do nowego sposobu odczuwania i reagowania, łącząc finalnie doświadczenie z myślami. Mamy szansę odnajdować i wzmacniać to, co daje energię, radość i pozwala realizować potrzeby i marzenia.W podejściu Laban Bartenieff Movement ruch ujmuje się w czterech podstawowych kategoriach, które są ze sobą w relacji:Ciało , Dynamiczne Jakości Ruchu, Kształt, Przestrzeń. Odpowiadają one kolejno za doświadczenie, emocje, relacje i myślenie. Dotyczą ekspresji, zorientowania na wykonywanie zadań, kontaktu ze sobą i z innymi, relacji między wydatkowaniem energii, wysiłkiem, pracą, a odpoczynkiem, regeneracją.
Sposób, w jaki się poruszamy w zwykłych codziennych sytuacjach (niekoniecznie tańcząc), ukazuje nasz indywidualny podpis ruchowy, zbudowany z wymienionych wyżej kategorii. Podczas zajęć indywidualnych lub w grupie porusza się, ucieleśnia i transformuje w ruchu życiowe tematy. Łączą się one z emocjami i myśleniem. Poza tym podejście LBMS to duża dawka bardzo różnorodnego ruchu, zdrowego dla ciała oraz poznawanie języka ruchu.
Laban uważał, że każdy ma możliwość, żeby doświadczyć wszystkich ruchów i osiągnąć pełnię w życiu.

Do zobaczenia na zajęciach – Agnieszka Sokołowska

 

REFLEKSJE Z POPRZEDNICH GRUP

„W pewnym momencie ciało posyła własne „myśli”, ponieważ wiele rzeczy pamięta i nosi w sobie wiele rozwiązań. Ten rodzaj poznania moim zdaniem jest głębszy, gdyż od razu doświadczam zmiany! Mam wrażenie, że podczas pracy z ciałem zachodzi proces składania w całość, a w efekcie doznanie spokoju. Mam poczucie lekkości ciała i elastycznego jak guma kręgosłupa, który jeszcze 3 msc temu wydawał się sztywnym palem. Po zajęciach z ruchowymi wzorcami rozwojowymi pierwszy raz doświadczyłam nieporównywalnego z niczym doświadczenia wolności i nieograniczonych możliwości. Zdałam sobie sprawę, że to, czego w sobie nie akceptuję, bo wydaje mi się gorsze, jest mi tak naprawdę niezbędne i potrzebne. Doświadczenia z zajęć przekładają się bezpośrednio na konkretne sytuacje w życiu. Pomaga w tym podejście Labana z tematami takimi jak: wysiłek-regeneracja, wewnątrz-zewnątrz, stabilność-mobilność, zadaniowość-ekspresja. Każdy może przypisać im swoje znaczenia i ta inna perspektywa jest zawsze ciekawa”.

„Dostałam nowe narzędzie i wiedzę dotyczącą pracy z ciałem od innej strony niż zazwyczaj się tym zajmuję. Mam możliwość obserwacji jak analiza ruchu wpływa na moje grupy i na mnie samą. Biorę świadomość bogactwa i różnorodność jakości ruchowych, przyjemność poruszania się w kategoriach BF w kontakcie z ciałem, możliwość twórczej pracy ze swoimi trudnościami i pytaniami poprzez kategorie LBMS”, „Technika Bartenieff zdecydowanie wpływa na umiejętność bycia w ruchu i mój sposób prowadzenia zajęć”, „Nie wymyślałam ruchu, mogłam być ze sobą w kontakcie, spontanicznie, ale ze świadomością. To taki inny rodzaj przyjemności, przyjemności z bycia w CAŁOŚCI, z myślami, emocjami i ciałem”

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Zajęcia odbywają się w małej, kameralnej grupie, można dołączyć najpóźniej na trzecich zajęciach, potem grupa pracuje już w stałym kształcie.
  • Na miejscu są maty, poduszki, koce.
  • Ćwiczymy na boso lub w miękkim, wygodnym obuwiu, w swobodnych strojach.
  • Nie jemy 1 godzinę przed zajęciami.

Cykl

Nowy od 14.10.2020 do 24.02.2021

Środa

18.00 - 20.00

Zajęcia odbywają się w sali Złotej (118) na Ip.

Zajęcia prowadzi

Sokołowska Agnieszka

Psychoterapeutka i superwizorka Terapii tańcem i ruchem
Aga Sokołowska - superwizorka i jedyna w Polsce psychoterapeutka tańcem i ruchem, która posiada dodatkowo kompleksowe wykształcenie i certyfikat Laban/Bartenieff International Movement Studies. Z wykształcenia akademickiego psycholog. Nauczycielka w Polskim Instytucie Dance Movement Therapy i na kursach Arterapii. Pracuje od 15 lat jako terapeutka i trenerka, grupowo i indywidualnie. Od 6 lat lat prowadzi autorskie Treningi i Grupy Świadomości: ciała, emocji, myśli i relacji oparte o podejście LabanBartenieff. Buduje Programy rozwojowe dla trenerów i nauczycieli. Współpracuje z WCIES i MSCDN i Akademią umiejętności społecznych w Warszawie. Prowadzi terapię dla osób dotkniętych chorobami psychosomatycznymi, depresją, lękami, w kryzysie, po doświadczeniach przemocy, ale też i osób, które chcą lepiej zrozumieć siebie dzięki pogłębieniu kontaktu z sygnałami płynącymi z ciała. Pracuje z pasji do autentyczności, jaką daje ruch i kontakt z drugim człowiekiem.
Czytaj więcej
RUSZYŁA NOWA STRONA www.naturalnecentrumzdrowia.comKLIKNIJ i PRZEJDŹ NA NOWA STRONĘ