Terapia Czaszkowo-Krzyżowa (TCK)

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa (TCK)
Nowinki

„Nasze ręce są darem. Poprzez ręce, możemy przenosić miłość naszych serc, niosąc ulgę cierpiącym, dając im pełniejsze doznanie życia i zdrowia.”

Jedną z wielu terapii, w której wykorzystywane są dłonie terapeuty, jest TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA nazywana terapią „kraniosakralną”. System czaszkowo-krzyżowy powstaje w życiu płodowym jako pierwszy, a płyn mózgowo-rdzeniowy opiekuje się mózgiem i układem nerwowym. Odżywia komórki nerwowe, chroni ośrodkowy układ nerwowy przed urazami, pomaga w jego oczyszczaniu, wydalaniu toksyn i utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

Każdy z nas rodząc się otrzymuje „Pierwotny Oddech Życia” czyli wrodzoną siłę życiową, która manifestuje się w płynie mózgowo-rdzeniowym poprzez jego pulsację. Przejawia się w ruchu energii, która kieruje pracą naszych komórek, tkanek i całego ciała. 

Funkcjonowanie naszego organizmu przez całe życie zależy od mocy Oddechu Życia.

Nasz stan umysłu, nasze reakcje na doświadczenia życiowe znajdują się w polu mocy Oddechu Życia. Pulsacja płynu mózgowo-rdzeniowego odżywia ośrodki nerwowe w mózgu, które odpowiadają za podstawowe funkcje życiowe. 

Wszelkie urazy fizyczne, emocjonalne czy mentalne manifestują się w ciele jako zastój przepływu energii. Tkanka łączna pełni funkcje strukturalne w całym organizmie – od powięzi otaczających mięśnie przez tkankę nerwową po narządy wewnętrzne. Dlatego zaburzenia mogą objawiać się w bardzo różnych częściach ciała, gdzie zmagazynowała się energia emocjonalna.

Terapia czaszkowo-krzyżowa stymuluje organizm do osiągnięcia zdrowia poprzez usuwanie zaistniałych punktów inercyjnych doprowadzając do przywrócenia Pierwotnego Oddechu Życia.

Jako przykład może posłużyć mój pacjent, u którego po śmierci jego matki, z którą był bardzo emocjonalnie związany, wystąpił całkowity brak czucia w palcach rąk i nóg. Problem był tak duży, że zapięcie guzika było nieosiągalne, a utrzymanie szklanki w dłoni – niemożliwe.

Podczas kolejnych sesji terapii czaszkowo-krzyżowej czucie wracało stopniowo aż do powrotu całkowitego czucia i swobodnego posługiwania się rękami.

Na co jeszcze na przykład pomaga terapia czaszkowo-krzyżowa?

  • na kłopoty z koncentracją
  • na nadpobudliwość u dzieci i dorosłych (kłopoty w szkole)
  • na bóle głowy i migreny (napięciowe)
  • na napięcia i bóle w stawie skroniowo-żuchwowym
  • na bóle kręgosłupa i pleców
  • na urazy powypadkowe
  • poprawia krążenie krwi
  • poprawia pracę układu limfatycznego
  • likwiduje urazy poporodowe

Sama sesja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, bardzo delikatnym, polega na układaniu przez terapeutę rąk w określonych miejscach od kości krzyżowej po kości czaszki i przywracaniu Pierwotnego Oddechu Życia, prawidłowej pulsacji płynu mózgowo-rdzeniowgo. Pacjent pozostaje w ubraniu leżąc na łóżku do masażu. Sama sesja jest bardzo przyjemnym i głęboko relaksującym doświadczeniem.

lek.med.Małgorzata Malczewska