3 kwietnia, 2022

Wiedza gromadzona przez badaczy, naukowców na temat mikroelementów i funkcji jakie pełnią w ludzkim organizmie, jest coraz większa. Przyjrzyjmy się 14 minerałom, ich roli w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Poznajmy skojarzone z nimi dźwięki, za pomocą których można mobilizować organizm do przywrócenia ich optymalnych zasobów w organizmie.

 

Zacznijmy od tego, że każde ciało stałe, tak zwane ożywione czy nie, podlega ogólnym zasadom rezonansu. Zamieszczony powyżej film, znakomicie ilustruje czym jest rezonans. Korzystając z wiedzy w zakresie rezonansu, możemy sprawić, że za pomocą fali akustycznej o określonej częstotliwości, wprawiamy w ruch, dosłownie potrząsamy, czy też jak ktoś woli aktywujemy określone struktury w ciele człowieka celem przywrócenia im właściwej częstotliwości własnej drgania, występującej, kiedy organizm jest zdrowy i w pełni zharmonizowany.

Na filmie dla precyzyjnego zilustrowania zjawiska rezonansu, użyto suwnicy, która tak jak fala akustyczna, potrząsa trzy różne struktury umieszczone na platformie. W naturze, odpowiednikami długości ścianek podpierających ciężarki, są odcinki włókien nerwowych, mięśni, obwody błon komórkowych czy też struktury krystaliczne mikroelementów wbudowanych w ludzki organizm.

Wiemy, że każdy atom, każdy składnik, komórka z których jesteśmy zbudowani, dosłownie drga, wibruje ze stałą, charakterystyczną dla niego częstotliwością. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, wszystkie jego składowe elementy muszą wibrować w określony, zaprogramowany przez naturę sposób. Na stan wibracji organizmu wpływa wiele czynników. Jednym z nich są wibracje dostarczane przez minerały, które mają bezpośredni wpływ na wszystkie procesy metaboliczne, syntezę energii i przekaz impulsów informacyjnych w ludzkim ciele. Każdy z 14 minerałów o których będzie mowa, również drży i wibruje, dosłownie gra określony dźwięk. Jest więc z pozostałymi składnikami ciała zarówno w relacji związków i reakcji chemicznych, ale również w relacji wzajemnego oddziaływania na siebie fal akustycznych wytwarzanych przez każdą komórkę, każdy proces metaboliczny, czy też ruch wywołany funkcjonowaniem poszczególnych narządów. Mikroelementy są w rezonansie z całą strukturą organizmu. To dlatego możliwe jest wpływanie na gospodarkę mikroelementami poprzez bodźce dźwiękowe, akustyczne.

Wybrałem 14 minerałów, ponieważ w Polsce dobrze jest znana metoda Muzykoterapii Dogłębnej Komórkowej, w której dla przywrócenia odpowiedniego poziomu mikroelementów w ludzkim organizmie, stosujemy specjalne kamertony terapeutyczne o określonych częstotliwościach, rezonujących z konkretnymi mikroelementami oraz rezonującymi z tymi mikroelementami strukturami ciała.

Grając nimi z odległości ok. 30 cm od ciała, podczas kilku sesji terapeutycznych, uruchamia się kompletny proces autonaprawy organizmu pod kątem zapewnienia optymalnej zawartości mikroelementu w ludzkim ciele. Sprowokowany graną częstotliwością np. wapnia, wewnętrzny system diagnostyczny, sprawdza wszystkie procesy odpowiedzialne za dostarczenie wapnia do komórek i wdraża procedury naprawcze we wszystkich organach biorących udział w przyswajaniu i przemianie wapnia.

Poniżej podaję najistotniejsze dla ludzkiego zdrowia informacje, o każdym z 14 minerałów. Wyjaśniają one dlaczego jest to tak ważne, aby nasz organizm otrzymywał odpowiednią ich ilość w pożywieniu.

Chrom (dźwięk G 384)

Współdziała z insuliną w procesie metabolizmu glukozy. Bierze udział w transporcie białek. Wraz z wiekiem, spada poziom gromadzonego w organizmie chromu.

Chrom wpływa na:

Proces wzrostu, stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi, aktywuje enzymy wspomagające insulinę, przeciwdziała cukrzycy, zmniejsza łaknienie na pokarm

Niedobór chromu:

Zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i miażdżycy naczyń krwionośnych. Przyczynia się do utrzymywania stanu otyłości organizmu.

Niedobór chromu można zmniejszyć podając preparaty zawierające sole cynku.

Nadmiar chromu:

Obciąża wątrobę i nerki.

Produkty roślinne, zawierajace przyswajalną formę chromu:

oleje roślinne, pełne ziarna zbóż i ich kiełki, jabłka, kolby kukurydzy, ziarna kasz. Również drożdże piekarnicze zawierają chrom.

Cynk (dźwięk B 480 Hz – taki jak dla fosforu)

Odgrywa ważną rolę w procesach enzymatycznych organizmu, które mają wpływ na większość procesów metabolicznych. Jest niezbędny w syntezie białek. Zapewnia odpowiednią kurczliwość mięśni. Wpływa na proces syntezy insuliny. Wpływa na równowagę kwasowo-zasadową na poziomie komórkowym. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania prostaty i gruczołów rozrodczych oraz prawidłowej czynności mózgu. Konieczny do syntezy DNA. Wspomaga leczenie schizofrenii. Niedobory cynku są często odnotowywane przy uprawach roślin na glebach ubogich w cynk.

Cynk ma wpływ na:

Przyspieszenie gojenia się ran, powstawanie i znikanie białych przebarwień na paznokciach, odczuwanie smaku, płodność, stan gruczołu prostaty, funkcjonowanie mózgu

Niedobory cynku:

Powoduje łagodny przerost prostaty, niedorozwój narządów płciowych, sprzyja miażdżycy naczyń krwionośnych.

Nadmiar Cynku

Powoduje zatrucie organizmu podobne jak przy metalach ciężkich. Obciąża funkcje wątroby, krew i nerki.

Cukrzycy i alkoholicy mają zwiększone zapotrzebowanie na cynk. Zwiększenie ilości cynku w diecie powoduje konieczność zwiększenia dostarczania organizmowi witaminy A, oraz dbania o odpowiedni poziom wapnia i fosforu.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę Cynk:

Ziarna zburz, szczególnie pszenicy i ich kiełki, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, orzeszki piniowe, ziarna kukurydzy, ziarna gryki

Fosfor (dźwięk B 480 Hz – taki jak dla cynku)

Jest składnikiem wszystkich komórek organizmu. Aby fosfor był aktywny na poziomie komórkowym, konieczna jest odpowiednia ilość wapnia i witaminy D. Na dwie części fosforu powinna przypadać jedna część wapnia. Wtedy ta para jest najefektywniejsza. Konieczny dla dobrej struktury zębów i kości szkieletowych. Zapewnia wchłanianie niacyny. Ma wpływ na rytm pracy serca, funkcjonowanie nerek i przepływ impulsów nerwowych. Jest w związkach ATO i kwasach nukleinowych.

Fosfor wpływa na:

Prawidłowy przebieg procesu wzrostu, syntezę energii w komórkach, zmniejszenie bóli stawowych, stan dziąseł i zębów, funkcjonowanie DNA i RNA

Niedobór fosforu:

Krzywica, ropowica, zaburzenia pracy układu nerwowego, zaburzenia rytmu serca, osłabienie.

Nadmiar fosforu:

Powoduje obniżenie poziomu wapnia oraz obciąża nerki.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę fosforu:

Ziarna zbóż, wszystkie orzechy, ziarna gryki, fasola,

Jod (dźwięk Ab 424 Hz)

Jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, gdzie skumulowane jest 70% jego ilości obecnej w organizmie. Pozostałe 30% jest rozlokowane we wszystkich komórkach ciała. Ze względu na jego wpływ na tarczycę, jest szczególnie istotny dla wszystkich procesów gdzie funkcja czasu ich trwania jest bardzo istotna, czyli ma wpływ na szybkość zachodzących w organizmie przemian metabolicznych.

Jod ma wpływ na:

Produkcję tyroksyny (T4) w tarczycy, produkcję trijodotyroniny (T3), spalanie nadmiernych ilości tłuszczu, proces wzrostu, utrzymanie energii życiowej, sprawność umysłową, zdrową skórę, włosy, paznokcie i zęby

Niedobór powoduje:

Niedoczynność tarczycy. Niedobór w okresie niemowlęcym prowadzi do zmian w mózgu i niedorozwoju umysłowego. Uczucie zmęczenia i braku sił witalnych.

Nadmiar jodu:

Przyczynia się do nadczynności tarczycy, np. choroba Gravesa-Basedowa.

Bezsenność i silne pobudzenie układu nerwowego.

Produkty roślinne zawierające przyswajalną formę jodu:

warzywa, chmiel, zboża, gryka i jabłka jak również we wszystkich roślinach rosnących na glebach bogatych w jod.

Magnez (dźwięk F 341 Hz)

Jest konieczny do metabolizmu wapnia, fosforu, sodu, potasu i witaminy C. Niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni i nerwów. Bierze udział w procesach spalania cukru.

Organizm człowieka zawiera przeciętnie 21 g. magnezu.

W organizmie ludzkim wpływa na:

Regulację ciśnienia osmotycznego krwi i komórek mięśniowych – obniża uwodnienie koloidów komórek, proces przekazywania sygnałów w układzie nerwowym, podniesienie nastroju, uspokojenie, redukcję związków wapnia w moczu i żółci tworzących złogi, dobrą kondycję zębów, dobry stan naczyń wieńcowych i mięśnia sercowego

Prawidłowe działanie witamin B1, B2, B6

Niedobór powoduje:

Nadpobudliwość, skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych, drżenia powiek i chwilowe drżenia mięśni szkieletowych, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy nerkowej

Dla prawidłowego wchłaniania magnezu i przyswajania go przez organizm, konieczny jest odpowiedni poziom witaminy B6.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę magnezu:

wody z głębokich odwiertów i źródeł, figi, migdały, orzechy, banany, warzywa liściaste, ziarna zbóż a w szczególności żyta, kakao, pestki z dyni, orzechy, migdały, gryka, ryż brązowy, rośliny strączkowe.

Mangan (dźwięk G# 400 Hz)

Jest aktywatorem enzymów niezbędnych do prawidłowego działania biotyny oraz witamin C i B1.

Konieczny do utrzymania właściwej struktury kości. Bierze udział w procesie powstawania tyroksyny. Konieczny do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

Mangan wpływa na:

Ograniczenie fizycznego i psychicznego zmęczenia, odruchy mięśniowe, prawidłowe uwapnienie kości, pamięć, poziom pobudliwości nerwowej

Niedobór manganu powoduje:

Ataksję, czyli brak koordynacji ruchów. Zawroty głowy. Opóźnienie w rozwoju fizycznym.

Nadmiar manganu powoduje:

Schizofrenię, demencję, Parkinsona.

Produkty roślinne, zawierajace przyswajalną formę manganu:

ziarna zbóż a szczególnie owies, orzechy, zielone warzywa, rośliny strączkowe, buraki, banany, borówki, żurawiny, czarne jagody, figi, mango, morele, ryż biały, jarmuż.

Miedź (dźwięk Bb 464 Hz)

Ułatwia łączenie żelaza z hemoglobiną. Bardzo szybko przedostaje się do krwioobiegu (ok. 15 min od przyjęcia doustnego). Aktywuje tyrozynę w procesie pigmentacji skóry i włosów. Współdziała z witaminą C.

Miedź wpływa na:

Odżywianie komórkowe organizmu, proces dotlenienia organizmu, stan osłonki mielinowej nerwów, tworzenie tkanki łącznej (kolagen i elastyna), procesy enzymatyczne chroniące błony komórkowe przed wolnymi rodnikami.

Niedobór miedzi:

Niedokrwistość, sprzyja powstaniu RZS i zmian zwyrodnieniowych kości kręgosłupa, sprzyja obrzękom tkanek miękkich.

Nadmiar miedzi:

Obciąża wątrobę i nerki. Wywołuje bezsenność, wypadanie włosów, depresję i nieregularne miesiączki.

UWAGA! Owoce morza zawierają duże ilości cynku, który całkowicie blokuje wchłanianie miedzi. Nie należy więc ich jeść przy niedoborach miedzi.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę miedzi:

ziarna zbóż a szczególnie pszenicy, pomidory, orzechy, ryż brązowy, rośliny strączkowe a szczególnie fasole, śliwki, ziemniaki, soja.

Molibden (dźwięk F 336 Hz)

Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczy. Jest głównym budulcem enzymu zapewniającego wchłanianie żelaza.

Molibden ma wpływ na:

Prawidłowy poziom żelaza w organizmie, dotlenienie organizmu, układ oczyszczania organizmu, metabolizm puryn i aldehydu octowego

Niedobór molibdenu:

Zaburzenia sprawności układu wydalniczego, wzrasta zagrożenie zatrucia nie wydalonymi toksynami organizmu matki i dziecka podczas ciąży.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę molibdenu:

zielone warzywa liściaste, ziarna zbóż, rośliny strączkowe, woda mineralna z głębokich odwiertów, gryka, nasiona większości roślin, orzechy.

Potas (dźwięk D# 304 Hz)

Reguluje, podwyższa stopień uwodnienia koloidów w komórkach (poza komórkami działa sód). Jest jednym z głównych regulatorów rytmu pracy serca, jako wynik prawidłowego działania tak zwanej osmotycznej pompy sodowo-potasowej. Najczęściej utrata odpowiedniego poziomu potasu we krwi następuje w wyniku hipoglikemii, długotrwałego głodu, odwodnienia spowodowanego biegunką lub wymiotami.

Potas wpływa na:

Zaopatrzenie mózgu w tlen, skuteczność i sprawność układu wydalniczego, usuwającego odpadowe produkty przemiany materii, obniżenie ciśnienia krwi, skuteczniejsze leczenie alergii, stan energetyczny organizmu, aktywację enzymów w procesach układu hormonalnego

Niedobór potasu:

Hipoglikemia, obrzęki, zaburzenia rytmu pracy serca, poczucie fizycznego osłabienia, zmęczenia.

Nadmiar potasu:

Zaburzenia rytmu serca i pracy mięśni szkieletowych.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę potasu:

owoce cytrusowe, pomidory, banany, zielone warzywa, melony, pestki słonecznika, ziemniaki, liście mięty pieprzowej, czarna porzeczka, daktyle, figi, gruszki, jabłka, kiwi, mango, morele, nektarynki, orzechy, śliwki, winogrona, ziarna zbóż, awokado, brokuły, rośliny strączkowe, grzyby, koper włoski, kukurydza, papryka.

Selen (dźwięk C# 272 Hz)

Działa w synergii z witaminą E. Jedno i drugie jest przeciwutleniaczem. Prawie połowa tego minerału jest gromadzona w jądrach fragmentach przewodów nasiennych, przyległych do prostaty. Wchodzi w skład nasienia. Utrata zasobów selenu następuje z każdym wydzielaniem się nasienia.

Wpływ selenu na organizm:

Chroni krwinki czerwone przed wpływem wolnych rodników, wpływa na funkcjonowanie tarczycy i układu odpornościowego, pomaga w depresji, redukuje ilość toksyn w organizmie, ma wpływ na sprawność seksualną mężczyzn, tworzy silny antyutleniacz – peroksynę glutanionową, łagodzi objawy menopauzy

Skutki niedoboru:

Impotencja mężczyzn

Zwykle, naturalna żywność zawiera wystarczające dawki selenu i nie ma potrzeby jego suplementacji.

Suplementacja jest potrzebna tylko w przypadku zubożenia zawartości selenu w podstawowych produktach, na skutek np. złego nawożenia, wyjałowienia gleby, źle suplementowanych upraw hydrofobowych

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę selenu:

ziarna zbóż, cebula, pomidory, brokuły, orzechy a w szczególności brazylijskie, soczewica brązowa i zielona,

Najlepszą przyswajalnością charakteryzuje się selen zawarty w drożdżach piekarniczych.

Siarka (dźwięk C 256 Hz)

Ważna dla utrzymania zdrowych włosów, paznokci, skóry, dobrej pracy mózgu, oraz utrzymania równowagi tlenowej na poziomie komórkowym. Jej działanie wspomagają witaminy z grupy B, zwłaszcza w procesach przemiany materii. Jest składnikiem aminokwasów stanowiących budulec struktury tkankowej.

Siarka wpływa na:

Wydzielanie żółci, budowę tkanek paznokci, nawilżanie włosów i skóry, zdolność organizmu do produkcji melatoniny i cysteiny

Niedobór siarki wpływa na:

Stan naskórka, włosów i paznokci, dobowy rytm snu, przemianę energii na poziomie komórkowym

Nadmiar siarki powoduje:

Obciążą układ wydalniczy i krwiotwórczy.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę selenu:

rośliny strączkowe, kapusta, morszczyn pęcherzykowaty, czarny czosnek, kalafior, rzeżucha, jarmuż oraz w nieco mniejszym stopniu: szparagi, awokado, czarne porzeczki, brokuły, seler, kukurydza, dynia, figi, sałata, fasola, groch, majeranek, owies, cebula.

Sód – (dźwięk F# 352 Hz)

Składnik niezbędny do życia, konieczny do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu.

Jest głównym kationem zewnątrzkomórkowym, koniecznym do utrzymania napięcia komórkowego.

Ma szczególny wpływ na:

Potencjał elektryczny komórek, wspomaga proces chłodzenia organizmu, zapewnia prawidłową czynność mięśni, przewodzenie impulsów przez neurony

Niedobór powoduje:

Zanik przewodzenia impulsów elektrycznych, zaburzenia trawienia węglowodanów, neuralgie

Nadmiar powoduje:

Redukcja przyswajania potasu.

Regulacja poziomu sodu, jest najłatwiejsza przez regulację diety i ilości soli dodawanej do potraw.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę sodu:

sól kuchenna, dużo sodu zawierają – marchew, buraki, karczochy, ziarna żyta i kukurydzy. Inne rośliny również zawierają zawsze niewielkie ilości sodu w postaci przyswajalnej.

Wapń – (dźwięk E 320 Hz)

Wapń z pośród wszystkich składników mineralnych, ma największy udział w budowie ludzkiego organizmu.

Wapń i fosfor, będąc w stosunku 2 do 1, zapewniają dobry stan kości i zębów. Jest tam odkładany niemal w całości.

Wapń pochodzący z rozpadu starych komórek kostnych, jest w 20% ponownie wbudowywany.

Aby wapń był dobrze wchłaniany, konieczna jest odpowiednia ilość witaminy D w organizmie.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń u osób dorosłych to 800-1200 mg.

Ma szczególny wpływ na:

Kości i zęby, prawidłową pracę serca, łagodzi bezsenność, metabolizm żelaza, przekazywanie impulsów w obrębie układu nerwowego, aktywację działania enzymów, krzepnięcie krwi, skurcze mięśni szkieletowych, przebieg procesów zapalnych, wydzielanie hormonów i neurotransmiterów, uwodnienie koloidów komórkowych, podwyższa poziom cukru we krwi

Niedobór powoduje:

Krzywicę i odwapnienie kości w różnym stopniu, od osteomalacji po osteoporozę.

Nadmiar powoduje:

Nudności, zaparcia, brak apetytu, hiperkalcemię.

Poziom wapnia w organizmie regulują:

Parathormon PTH, wydzielany przez przytarczycę

Kalcytonina, wydzielana przez tarczycę

Kalcydiol, wydzielany przez skórę

Przyswajanie wapnia jest blokowane przy jednoczesnym spożywaniu produktów zawierających wapń oraz:

czekolady, szpinaku, buraków ćwikłowych, pietruszki, zielonego groszku i rabarbaru oraz pełnych ziaren zbóż (kwas fitynowy).

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę wapnia:

orzechy, nasiona słonecznika, jarmuż, rośliny strączkowe, brokuły, rabarbar, migdały, ziarna pszenicy, szpinak.

Żelazo – (dźwięk Ab 416 Hz)

Składnik niezbędny do życia, konieczny do wytwarzania hemoglobiny wchodzącej w skład krwi, mioglobiny będącej czerwonym pigmentem mięśni, enzymów. Występuje w białkowych związkach takich jak ferrytyna, niezbędnych dla organizmu. Najwięcej występuje w krwinkach czerwonych, które rozpadają się co 120 dni. U człowieka o wadze 70 kg, żelazo występuje w ilości ok. 4 g. Magazynowane jest w wątrobie. Wchłania się w j.cienkim i dwunastnicy.

Ma szczególny wpływ na:

Proces wewnętrznego transportu tlenu, regenerację krwi i tkanek mięśniowych, proces wzrostu,

odporność organizmu, wytrzymałość na zmęczenie, procesy redukcyjne w metabolizmie komórkowym

Niedobór powoduje:

Niedokrwistość, spadek odporności, niedotlenienie organizmu

Nadmiar powoduje:

Zaburzenia metaboliczne prowadzące do uszkodzenia organów magazynujących a nawet śmierci.

Przyswajanie żelaza jest redukowane przy jednoczesnym spożywaniu produktów zawierających żelazo oraz produktów zawierających:

Fosfoproteiny jajka, fityniany z ziaren przenicy.

Kobiety stosujące witaminę E, powinny przyjmować żelazo w postaci organicznej, aby zapobiec unieczynnianliu witaminy E.

Produkty roślinne, zawierające przyswajalną formę żelaza:

ziarna zbóż, orzechy, rośliny strączkowe, melasa, brzoskwinie, morele, figi, pestki dyni, kukurydza.

Mariusz Jarymowicz

 

Najnowsze wpisy

Telegram

Telefon kontaktowy

+48 601 610 169

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00

Telefon kontaktowy

+48 784 354 031

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00