Chiński Nowy Rok 2018

Chiński Nowy Rok 2018
Newslettery NCZ Nowinki
Chiński Nowy Rok to jest właściwie Święto Wiosny. Jest ono najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu. Tradycja chińska nadal jest mocno osadzona w naturalnym biegu rzeczy. Zatem wiosna, której istotą są odradzające się siły przyrody, dla ludzi niesie nadzieję na nowe plony, dostatek, możliwość dokonania tego, czego w odchodzącym, starym roku i cyklu przyrody nie udało się osiągnąć.
Współczesny charakter i sposób obchodzenia Święta Wiosny ukształtował się na początku pierwszego tysiąclecia naszej ery. Jest połączeniem kilku świąt. Ponieważ wiosna jest wynikiem coraz dłuższego operowania dziennego, słonecznego światła, kluczowym etapem wieńczącym piętnastodniowe obchody, jest Święto latarni. W Chińskiej Republice Ludowej, wprowadzono 3 wolne dni od pracy, które są pierwszymi trzema dniami Nowego Roku. Polacy jedzą tradycyjne pierogi w Wigilię Bożego Narodzenia a Chińczycy w Wigilię Nowego Roku. Mają swoje pierogi jiaozi. Wigilię Nowego roku spędzają z rodzinami, jedzą wspólną wieczerzę a w pierwszy dzień Nowego Roku, wieczorem wszyscy wychodzą na ulice gdzie w rytmie muzyki, przy huku petard i w świetle pochodzącym z pokazów sztucznych ogni, odbywają się tańce  lwów. Potem jest przemarsz smoków wykonanych z papieru, tkanin i drewna, animowanych ruchem znajdujących się w ich wnętrzu lub tuż obok ludzi. Jest gwarno i wesoło. Ok. 14 dni później, okres świętowania kończy się wspomnianym już Świętem Latarni. Symbolu zwycięstwa światła nad ciemnością.

Każdy chiński rok ma przyporządkowany jeden znak chińskiego zodiaku. Rok 2017 był rokiem Koguta. Następujący po nim rok 2018, rozpoczynający się 16 lutego 2018r. jest rokiem Psa. Podobnie jest z miesiącami i dniami. Mimo iż obecnie, od 1012r. Chiny używają kalendarza gregoriańskiego, cała Klasyczna Medycyna Chińska oraz wszystkie tradycyjne obyczaje, wyznacza rytm starego słoneczno – lunarnego kalendarza, podobnego w swej strukturze do kalendarza babilońskiego.


Co więc nam przyniesie Rok Psa ?

Ogólnie, Rok Psa jest rokiem przyjaźni, pokoju i nawiązywania nowych relacji między ludźmi. Rok Psa czyni nas bardziej wrażliwymi i otwartymi na potrzeby innych ludzi. W 12 letnim cyklu przemian, który zawiera się z kolei w wielkim 60 letnim cyklu, dostajemy okazję do naprawienia wyrządzonych sobie na wzajem krzywd oraz wzmocnienia dobrych stron naszych związków. Jednak każdy człowiek ma swój znak urodzeniowy, w zależności od tego w którym roku się narodził. Od tego jaki mamy znak urodzeniowy zależy nasza interakcja z energią roku Psa. Tak więc realizacja pozytywnego przesłania roku Psa może przebiegać skrajnie różnie dla różnych osób. Dwanaście zwierząt chińskiego horoskopu to: Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies, Świna. Jednak wszystkim będzie przyświecać wspomniany wcześnie wspólny cel – naprawa i budowanie jak najlepszych, konstruktywnych i pełnych empatii relacji międzyludzkich.
Żeby zapoznać się ze szczegółowymi przewidywaniami dla poszczególnych zwierząt, proponuję odwiedzić naprawdę dobrze prowadzoną stronę: www.przewodnikduchowy.pl , gdzie znajdą Państwo profesjonalnie zrobione opisy.