Poniedziałki 19.30 - 21.00

TRE

TRE
Tension and Trauma Releasing Exercises

Ćwiczenia nazywają się w skrócie TRE (ang. Tension and Trauma Releasing Exercises) i zostały opracowane przez międzynarodowego eksperta w dziedzinie traumy, psychoterapeutę dr Davida Berceli z USA. Metoda TRE ma swoje korzenie w Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena. Pracując z pacjentami, dr David Berceli powiązał pewne fakty: drżenia występujące podczas ćwiczeń bioenergetycznych oraz swoje własne doświadczenia i obserwacje z wojny. Początkowo metoda TRE miała służyć głównie weteranom wojennym i ich rodzinom, a następnie wszystkim osobom dotkniętym PTSD (zespół stresu pourazowego). Rozwój tej metody sprawił, że w ciągu ponad 20 lat, TRE pomaga wszystkim osobom, zmagającym się z różnymi rodzajami stresu, urazu fizycznego i psychicznego.

TRE wspaniale komponuje się z innymi metodami terapii i psychoterapii. Warto też łączyć ćwiczenia TRE z jogą, pilatesem, sportem, pamiętając o zasadzie: najpierw zajęcia wysiłkowe, o większym napięciu, a następnie TRE, jako forma głębokiego rozluźnienia.
Kilka prostych ćwiczeń przygotowuje ciało do uruchomienia drżeń mięśniowych i powięziowych. Podczas leżenia na macie, pozwalamy wibracjom rozluźniać napięcia i redukować bolesne skutki stresu. W miarę jak rozluźnia się przepona i mięsień biodrowo-lędźwiowy, cały tułów przechodzi w stan głębokiej relaksacji.

Podczas ćwiczeń to ciało zaczyna przejmować kontrolę nad procesem. Ciało wie, jak się spinać, jak znieruchomieć, jak reagować na stres. Wie też, jak się rozluźnić i wrócić do stanu równowagi. To właśnie drżenia uzdrawiają ciało, dlatego twórca metody nazwał je Samoindukujące się Terapeutyczne Wibracje.

Każda żywa osoba pulsuje, każdy ssak korzysta z mechanizmu wibracji. My ludzie też mamy możliwość sobie o tym przypomnieć i pozwolić ciału zintegrować proces leczenia.
Dzięki temu, że TRE wykorzystuje naturalny mechanizm wibracji w ciele, zdrowienie człowieka odbywa się jednocześnie na wszystkich poziomach, gdyż wpływa pozytywnie na układ nerwowy, anatomiczny i biochemiczny. Normuje się ciśnienie krwi, tętno, oddech staje się głębszy, miarowy. Ustępują ataki depresji i paniki. Nerwowe osoby się uspokajają, a nieśmiałe i bez mocnych granic, nabierają odwagi i znajdują pewność siebie i niezależność. Ciało, dusza, emocje mogą znów pracować w harmonii.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Zajęcia odbywają się w małej, kameralnej grupie.
  • Na miejscu są maty, koce i poduszki do relaksu.
  • Ćwiczymy na boso, w swobodnych, jasnych strojach. (Prosimy nie ubierać farbujących ubrań oraz spodni z metalowymi, wypukłymi elementami).

OTWARTE GRUPY TRE

Sesje grupowe TRE to czas i przestrzeń na szczyptę informacji o metodzie TRE i jej pozytywnym oddziaływaniu na zdrowie, samopoczucie, zachowanie człowieka oraz na ćwiczenia TRE, relaksację i omówienie. Każdą nową osobę poinformujemy na temat pracy układu nerwowego, mózgu, mięśni, całego ciała. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

  • jak zapisują się trudne historie w moim ciele?
  • jaki wywierają na mnie wpływ?
  • co mogę dla siebie zrobić?
  • jak pomóc sobie dojść do stanu równowagi fizycznej, biologicznej, psychicznej, społecznej?
  • w jaki sposób ćwiczenia TRE pomagają w procesie uwalniania napięć, zmiany złych nawyków?
Każdą sesję kończymy wyciszeniem, relaksacją, domknięciem procesu.

Zajęcia prowadzi

Grażyna Okulska

Terapeutka
Prowadząca: Grażyna Okulska – certyfikowany Praktyk TRE st. I i II, Metody TRE uczyła się od twórcy dra Davida Berceli na szkoleniu w latach 2011-12. Uczestniczyła w warsztatach i superwizjach prowadzonych przez nauczycieli TRE stopnia III: Heinera Steckela (Niemcy), Chrisa Balsleya (USA) i Melanie Salmon (RPA). Jest pod stałą superwizją polskich nauczycielek TRE: Elżbiety Pakocy i Joanny Olchowik.
Czytaj więcej